تاثیر کیتوزان بر کاهش وزن فواید قرص کیتوزان | عوارض و دوز پستانداران کیتوزان


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن ترویج می شوند. این مقاله به بررسی اثرات و عوارض جانبی قرص کیتوزان بر کاهش وزن می پردازد.

صدف ها به دلیل دارا بودن چربی های سالم از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، افزودنی فوق العاده ای به رژیم های کاهش وزن (اگر در کره ذوب شده سرخ نشود) هستند.

اما سوال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته های صدف خوراکی نیستند ، اما کیتوزان علاوه بر این از پوسته خارجی همان سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان خواص بالقوه ای برای لاغری و کاهش وزن دارند.

ارزش بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 تقریباً 6.8 میلیارد دلار است و انتظار می رود تا سال 2027 تقریباً 25 درصد رشد کند.

به گفته برخی تولیدکنندگان مکمل ، کیتوزان در کمک به کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول مثر است.

اما آیا این ادعاها شواهد علمی دارد؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، اثرات و عوارض جانبی آنها بر کاهش وزن و میزان مصرف را بررسی می کند.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سخت پوستان و در دیواره سلولی برخی قارچ ها یافت می شود.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، کیتین به شکل مناسب تری برای مکمل (یعنی کیتوزان) تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان همچنین به دلیل خاصیت ژل ساز در پانسمان زخم استفاده می شود. این ماده برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت مورد مطالعه قرار گرفت.

بیشتر کیتوزان موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شود.

مکمل های کیتوزان چگونه کار می کنند؟

بیشتر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

کیتوزان در معده به ژل تبدیل می شود ، بنابراین در این امر کمک می کند. برخی ادعا می کنند که با انتقال این ژل از معده به روده ، چربی و کلسترول به آن متصل می شوند.

این بدان معناست که کیتوزان چربی و کلسترول را از بدن خارج می کند و از جذب چربی جلوگیری می کند ، بنابراین به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، به مصرف کنندگان توصیه می شود قبل از غذا روی برچسب مکمل های کیتوزان استفاده کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیزی در روده وجود ندارد که کیتوزان به آن متصل شود.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق مطالعات بالینی انجام شده در دهه اول 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آنها به چربی وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعات که از این ادعا حمایت می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در تحقیقی در سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1101 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج کاهش وزن و کاهش وزن را در افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل کیتوزان با رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی منجر به کاهش اندکی در وزن و شاخص توده بدنی (BMI) شد.

این نتایج یافته های یک مطالعه قدیمی و مشابه را نشان می دهد که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از برنامه کوتاه مدت برای وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما است.

با این حال ، هر دو مطالعه علائم بهبود سطح کلسترول و فشار خون را نشان دادند.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات روی مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت قابل توجهی در نتایج آنها وجود دارد. به هر حال ، طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان حداقل تأثیرات را بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک کارآزمایی بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم کیتوزان با 2 گرم اسید اسکوربیک (نوعی ویتامین C) برای کاهش وزن م moreثرتر است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن (کلیک کنید)

کاهش کلسترول

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که داده های مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) موثر هستند.

اگرچه این مکمل ها بر HDL (کلسترول خوب) تأثیر نمی گذارد ، اما مصرف کیتوزان را می توان بخشی از برنامه موثر مدیریت کلسترول در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول (نسبت به کیتوزان) م moreثرتر هستند.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

با توجه به کمیسیون ایمنی مواد غذایی ، تغذیه و آلرژی اتحادیه اروپا ، حداکثر میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، در حال حاضر ، حداکثر دوز این مکمل در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، هیچ نتیجه گیری در مورد موثرترین دوز برای کیتوزان وجود ندارد. به گفته مقامات ایمنی اروپا ، البته مصرف بیش از 3 گرم در روز انتخاب بهتری است.

در این رابطه ، بهتر است قبل از مصرف برچسب میزان مصرف روزانه کیتوزان و تعداد وعده های آن را بررسی کنید. محدودیت روزانه توصیه شده از این طریق همیشه باید در نظر گرفته شود.

همچنین ، هنگام خرید مکمل ها ، بهتر است مطمئن شوید که آنها توسط آزمایشگاه شخص ثالث آزمایش شده اند. این می تواند استانداردهای خلوص و قدرت مکمل ها را نشان دهد.

همچنین ، بررسی مهر شرکت ها بر روی بسته محصول ، شاخص خوبی برای اطمینان از کیفیت مکمل ها است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، باید از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین جذب ویتامین A ، D ، E و K و همچنین ویتامین های محلول در چربی مانند کلسیم و منیزیم را مختل می کند. به همین دلیل ، توصیه می شود از مصرف آن با سایر مکمل های روی برچسب مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

اگر از هر دارویی از جمله داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، قبل از مصرف مکمل های کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (کلیک کنید)

آخرین کلمه

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی تحقیقات تأثیر آن را در ترکیب با رژیم کم کالری تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

همیشه باید در شروع پیوست جدید دقت کنید. همچنین باید در نظر داشت که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است.

در نهایت ، به خاطر داشته باشید که تأثیر مزایای لاغری قرص های کیتوزان قطعی نیست.

برای مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت از داروخانه آنلاین Oiro روی آن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید